Yageo RT0603DRD0736R5L
RT0603DRD0736R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD0736R5L
Brief Description
RES SMD 36.5 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD0736R5L.pdf
Availability of RT0603DRD0736R5L
QUANTITY
RT0603DRD0736R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD0736R5L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD0736R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD0736R5L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD0736R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD0736R5L Details Description
Related parts for RT0603DRD0736R5L
FIXED IND 330UH 400MA 665 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 65 50/CD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOTTOM PLATE FOR ALUM CHASSIS datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
DSUB 15 F SOD R FLOA G TIN datasheet.pdf