Yageo RT0603DRD0743KL
RT0603DRD0743KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD0743KL
Brief Description
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD0743KL.pdf
Availability of RT0603DRD0743KL
QUANTITY
RT0603DRD0743KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD0743KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD0743KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD0743KL
Related LinksRT0603D, RT0603DRD0743KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD0743KL Details Description
Related parts for RT0603DRD0743KL
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO277A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MINI UHF PLUG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf