Yageo RT0603DRD0756KL
RT0603DRD0756KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD0756KL
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD0756KL.pdf
Availability of RT0603DRD0756KL
QUANTITY
RT0603DRD0756KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD0756KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD0756KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD0756KL
Related LinksRT0603D, RT0603DRD0756KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD0756KL Details Description
Related parts for RT0603DRD0756KL
IC FLASH 4MBIT 80NS 40TSOP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 4 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOD 2 PINHDR 1X05P. datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf