Yageo RT0603DRD075K6L
RT0603DRD075K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD075K6L
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD075K6L.pdf
Availability of RT0603DRD075K6L
QUANTITY
RT0603DRD075K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD075K6L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD075K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD075K6L
Related LinksRT0603D, RT0603DRD075K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD075K6L Details Description
Related parts for RT0603DRD075K6L
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
CONN SAI FIXED PUR 20M 4POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 30W datasheet.pdf
CAP THIN FILM 33PF 25V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF RED RED DIFF datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf