Yageo RT0603DRD07619RL
RT0603DRD07619RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07619RL
Brief Description
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07619RL.pdf
Availability of RT0603DRD07619RL
QUANTITY
RT0603DRD07619RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07619RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07619RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07619RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07619RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07619RL Details Description
Related parts for RT0603DRD07619RL
RES TEMP SENS 82 OHM 5% 1/32W datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY RED 23183 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1A 228 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 600W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 256K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.05A 108 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 31POS 1MM SMD AU datasheet.pdf