Yageo RT0603DRD07649RL
RT0603DRD07649RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07649RL
Brief Description
RES SMD 649 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07649RL.pdf
Availability of RT0603DRD07649RL
QUANTITY
RT0603DRD07649RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07649RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07649RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07649RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07649RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07649RL Details Description
Related parts for RT0603DRD07649RL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 30POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP BCD 8POS 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP RESET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 140MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 28CDIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf