Yageo RT0603DRD07680RL
RT0603DRD07680RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07680RL
Brief Description
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07680RL.pdf
Availability of RT0603DRD07680RL
QUANTITY
RT0603DRD07680RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07680RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07680RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07680RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07680RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07680RL Details Description
Related parts for RT0603DRD07680RL
CONN RECEPT 15POS .093 PANEL MNT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-323 datasheet.pdf
FILTER PERFORMANCE IEC INLET 12A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CHOKE COMMON 7.0MH 3.5A HORIZ datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 1100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf