Yageo RT0603DRE07140KL
RT0603DRE07140KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE07140KL
Brief Description
RES SMD 140K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE07140KL.pdf
Availability of RT0603DRE07140KL
QUANTITY
RT0603DRE07140KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE07140KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE07140KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE07140KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE07140KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE07140KL Details Description
Related parts for RT0603DRE07140KL
IC ADC 20BIT QUAD-INPUT 48VQFN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=75FT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP DUAL 16MSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
COOLFLEX45 TST LD 10 AWG 10' BK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS PIP R/A 30GOLD datasheet.pdf