Yageo RT0603DRE0715KL
RT0603DRE0715KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0715KL
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0715KL.pdf
Availability of RT0603DRE0715KL
QUANTITY
RT0603DRE0715KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0715KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0715KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0715KL
Related LinksRT0603D, RT0603DRE0715KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0715KL Details Description
Related parts for RT0603DRE0715KL
CAP CER 8200PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BUTT SPLICE 20-16AWG BLUE NICKEL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 30 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 200MA 950 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf