Yageo RT0603DRE0717R4L
RT0603DRE0717R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0717R4L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0717R4L.pdf
Availability of RT0603DRE0717R4L
QUANTITY
RT0603DRE0717R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0717R4L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0717R4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0717R4L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE0717R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0717R4L Details Description
Related parts for RT0603DRE0717R4L
CONN RECEPT 30POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 26POS datasheet.pdf
5 ROW GUIDE RECEPT.HSG P-RS PEG datasheet.pdf
CONN OSP PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 4X326" A VFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8TSSOP datasheet.pdf