Yageo RT0603DRE0719R1L
RT0603DRE0719R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0719R1L
Brief Description
RES SMD 19.1 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0719R1L.pdf
Availability of RT0603DRE0719R1L
QUANTITY
RT0603DRE0719R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0719R1L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0719R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0719R1L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE0719R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0719R1L Details Description
Related parts for RT0603DRE0719R1L
TIMER DKZA TS35 24VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.3K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 10V 1411 datasheet.pdf