AVX Corporation TAJC107M006RNJ
TAJC107M006RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC107M006RNJ
Brief Description
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2312
Datasheet Download
TAJC107M006RNJ.pdf
Availability of TAJC107M006RNJ
QUANTITY
TAJC107M006RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC107M006RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC107M006RNJ
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC107M006RNJ
Related LinksTAJC107, TAJC107M006RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC107M006RNJ Details Description
Related parts for TAJC107M006RNJ
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 189K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE ROTARY 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 60POS DR DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23 datasheet.pdf