Yageo RT0603DRE0722RL
RT0603DRE0722RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0722RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0722RL.pdf
Availability of RT0603DRE0722RL
QUANTITY
RT0603DRE0722RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0722RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0722RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0722RL
Related LinksRT0603D, RT0603DRE0722RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0722RL Details Description
Related parts for RT0603DRE0722RL
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 230MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 16-QSOP datasheet.pdf
RES 91K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS ISI -140V 42LGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HDM/FA EAPR.130F.180F BENCH G/LM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 130MA 4.8 OHM SMD datasheet.pdf
300 MHz, 32 ] 16 Buffered Analog Crosspoint Switch IC datasheet.pdf