Yageo RT0603DRE07237KL
RT0603DRE07237KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE07237KL
Brief Description
RES SMD 237K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE07237KL.pdf
Availability of RT0603DRE07237KL
QUANTITY
RT0603DRE07237KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE07237KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE07237KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE07237KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE07237KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE07237KL Details Description
Related parts for RT0603DRE07237KL
IC MPU Z180 20MHZ 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ANTENNA 5.8/2.4GHZ TILT SMA datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 5.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A MUHFM datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.19A 90 MOHM TH datasheet.pdf