Yageo RT0603DRE07294RL
RT0603DRE07294RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE07294RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE07294RL.pdf
Availability of RT0603DRE07294RL
QUANTITY
RT0603DRE07294RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE07294RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE07294RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE07294RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE07294RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE07294RL Details Description
Related parts for RT0603DRE07294RL
CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W datasheet.pdf