Yageo RT0603DRE0739KL
RT0603DRE0739KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0739KL
Brief Description
RES SMD 39K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0739KL.pdf
Availability of RT0603DRE0739KL
QUANTITY
RT0603DRE0739KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0739KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0739KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0739KL
Related LinksRT0603D, RT0603DRE0739KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0739KL Details Description
Related parts for RT0603DRE0739KL
FAN AXIAL 30X6.9MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIAL 7/8" 20 TURN 1/4"SHAFT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC R6 datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 300W 12.6A datasheet.pdf
D4F-302-5R datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
ER 12C 6#16 6#12 PIN PLUG datasheet.pdf
MPPS Miniature Package Power Solutions DUAL 50V NPN SILICON LOW SATURATION SWITCHING TRANSISTOR IC datasheet.pdf