Yageo RT0603DRE073K48L
RT0603DRE073K48L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE073K48L
Brief Description
RES SMD 3.48KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE073K48L.pdf
Availability of RT0603DRE073K48L
QUANTITY
RT0603DRE073K48L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE073K48L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE073K48L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE073K48L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE073K48L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE073K48L Details Description
Related parts for RT0603DRE073K48L
IC TXRX RS232 5V LP SHTDN 20SSOP datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
LED LIGHT BAR RECT 1X1 GREEN datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 100' datasheet.pdf
MALE CR.CONT LAST MAKE TYPE datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf