Yageo RT0603DRE0745R3L
RT0603DRE0745R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0745R3L
Brief Description
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0745R3L.pdf
Availability of RT0603DRE0745R3L
QUANTITY
RT0603DRE0745R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0745R3L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0745R3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0745R3L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE0745R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0745R3L Details Description
Related parts for RT0603DRE0745R3L
RES 105 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 82K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf