Yageo RT0603DRE0747R5L
RT0603DRE0747R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0747R5L
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0747R5L.pdf
Availability of RT0603DRE0747R5L
QUANTITY
RT0603DRE0747R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0747R5L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0747R5L
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0747R5L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE0747R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0747R5L Details Description
Related parts for RT0603DRE0747R5L
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
LEVER ROD FOR WL LIMIT SWITCH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 5000' datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RJ FIELD CORDSET CAT5E W/ RJ45 P datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 100CM YELLO datasheet.pdf