Yageo RT0603DRE074K7L
RT0603DRE074K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE074K7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE074K7L.pdf
Availability of RT0603DRE074K7L
QUANTITY
RT0603DRE074K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE074K7L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE074K7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE074K7L
Related LinksRT0603D, RT0603DRE074K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE074K7L Details Description
Related parts for RT0603DRE074K7L
RES SMD 102K OHM 0.05% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 22AWG 10POS datasheet.pdf