Yageo RT0603DRE0791KL
RT0603DRE0791KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0791KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 91K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0791KL.pdf
Availability of RT0603DRE0791KL
QUANTITY
RT0603DRE0791KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0791KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0791KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0791KL
Related LinksRT0603D, RT0603DRE0791KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0791KL Details Description
Related parts for RT0603DRE0791KL
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 500MA DO213AA datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 20AWG 2500' datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0606 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS CABLE PIN datasheet.pdf