Yageo RT0603FRE07100RL
RT0603FRE07100RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07100RL
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07100RL.pdf
Availability of RT0603FRE07100RL
QUANTITY
RT0603FRE07100RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07100RL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07100RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07100RL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07100RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07100RL Details Description
Related parts for RT0603FRE07100RL
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR 152 LGT TYPE A 4POS datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0039UF RADIAL datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP R FLOA G ZINC datasheet.pdf