Yageo RT0603FRE07169RL
RT0603FRE07169RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07169RL
Brief Description
RES SMD 169 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07169RL.pdf
Availability of RT0603FRE07169RL
QUANTITY
RT0603FRE07169RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07169RL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07169RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07169RL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07169RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07169RL Details Description
Related parts for RT0603FRE07169RL
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOTSWAP ADJ 16SSOP datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 256FBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED COB CXB1512 5000K WHT SMD datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
10UF 25V 10X8X6MM 125C 20000H datasheet.pdf