Yageo RT0603FRE0718R7L
RT0603FRE0718R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0718R7L
Brief Description
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0718R7L.pdf
Availability of RT0603FRE0718R7L
QUANTITY
RT0603FRE0718R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0718R7L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0718R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0718R7L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0718R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0718R7L Details Description
Related parts for RT0603FRE0718R7L
CONN HEADER .100 DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS STR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A TO-220FP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG RED 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf