Yageo RT0603FRE072K2L
RT0603FRE072K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE072K2L
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE072K2L.pdf
Availability of RT0603FRE072K2L
QUANTITY
RT0603FRE072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE072K2L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE072K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE072K2L
Related LinksRT0603F, RT0603FRE072K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE072K2L Details Description
Related parts for RT0603FRE072K2L
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFH25T/AE25/AFH25T datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LOCKING CLIP HSG. datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACTOR 60A 48V datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RECEPT HORIZ 508MM MTG ENDS 7C datasheet.pdf