Yageo RT0603FRE072K67L
RT0603FRE072K67L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE072K67L
Brief Description
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE072K67L.pdf
Availability of RT0603FRE072K67L
QUANTITY
RT0603FRE072K67L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE072K67L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE072K67L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE072K67L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE072K67L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE072K67L Details Description
Related parts for RT0603FRE072K67L
CONN HEADER .100 DUAL R/A 8POS datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 36POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 4COL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf