Yageo RT0603FRE0738R3L
RT0603FRE0738R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0738R3L
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0738R3L.pdf
Availability of RT0603FRE0738R3L
QUANTITY
RT0603FRE0738R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0738R3L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0738R3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0738R3L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0738R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0738R3L Details Description
Related parts for RT0603FRE0738R3L
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
UHF READER/WRITER COMPUWEIGH datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 58MM datasheet.pdf
MODULAR FLANGE DISC ENCL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
FIRE BARRIER 4" CAST IN DEVICE datasheet.pdf