Yageo RT0603FRE073K74L
RT0603FRE073K74L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE073K74L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE073K74L.pdf
Availability of RT0603FRE073K74L
QUANTITY
RT0603FRE073K74L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE073K74L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE073K74L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE073K74L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE073K74L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE073K74L Details Description
Related parts for RT0603FRE073K74L
FUSE BOARD MOUNT 10A 125VAC/VDC datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC SW DUAL ANLG HS PREC 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 4PHASE BUCK 48-QFN datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 1M OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
CONN HDR 92POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 10V 1411 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 50W datasheet.pdf