Yageo RT0603FRE073K83L
RT0603FRE073K83L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE073K83L
Brief Description
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE073K83L.pdf
Availability of RT0603FRE073K83L
QUANTITY
RT0603FRE073K83L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE073K83L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE073K83L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE073K83L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE073K83L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE073K83L Details Description
Related parts for RT0603FRE073K83L
RES 105K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 25NS 63BGA datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 500KSPS 16-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf