Yageo RT0603FRE0747R5L
RT0603FRE0747R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0747R5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0747R5L.pdf
Availability of RT0603FRE0747R5L
QUANTITY
RT0603FRE0747R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0747R5L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0747R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0747R5L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0747R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0747R5L Details Description
Related parts for RT0603FRE0747R5L
IC DRIVER HALF BRIDGE TTL 12-QFN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 30POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20MA 8DFN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 143 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 630MA 380 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE SKT datasheet.pdf