Yageo RT0603FRE0754K9L
RT0603FRE0754K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0754K9L
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0754K9L.pdf
Availability of RT0603FRE0754K9L
QUANTITY
RT0603FRE0754K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0754K9L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0754K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0754K9L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0754K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0754K9L Details Description
Related parts for RT0603FRE0754K9L
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMD datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:9 133.33MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100' datasheet.pdf
CARD GUIDE 2.77" GRAY datasheet.pdf