JAE Electronics PS-10SM-D4P1-1C-SR
PS-10SM-D4P1-1C-SR picture photo
Mfg. Part Number
PS-10SM-D4P1-1C-SR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HEADER 10POS
Datasheet Download
PS-10SM-D4P1-1C-SR.pdf
Availability of PS-10SM-D4P1-1C-SR
QUANTITY
PS-10SM-D4P1-1C-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-10SM-D4P1-1C-SR
Internal Part NumberEIS-PS-10SM-D4P1-1C-SR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesPS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions*
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Holder
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesClosed End, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-10SM-D4P1-1C-SR
Related LinksPS-10SM-D, PS-10SM-D4P1-1C-SR Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-10SM-D4P1-1C-SR Details Description
Related parts for PS-10SM-D4P1-1C-SR
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH WISKER HEAD SNAP ACT SPDT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 5 INCH datasheet.pdf