Vishay/Dale RN50C2260FB14
RN50C2260FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2260FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2260FB14.pdf
Availability of RN50C2260FB14
QUANTITY
RN50C2260FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2260FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C2260FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2260FB14
Related LinksRN50C2, RN50C2260FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2260FB14 Details Description
Related parts for RN50C2260FB14
RES 4.12K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDR RA SR .100 DP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
TRANS RF N-CH 125W 50V NI360 datasheet.pdf
CAP FILM 1 NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
GDT 420V 10KA 20% SURFACE MOUNT datasheet.pdf