Yageo RT0603FRE07562RL
RT0603FRE07562RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07562RL
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07562RL.pdf
Availability of RT0603FRE07562RL
QUANTITY
RT0603FRE07562RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07562RL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07562RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07562RL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07562RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07562RL Details Description
Related parts for RT0603FRE07562RL
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 630MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V C0G RADIAL datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR DPAK datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 86 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf