Yageo RT0603FRE07698RL
RT0603FRE07698RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07698RL
Brief Description
RES SMD 698 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07698RL.pdf
Availability of RT0603FRE07698RL
QUANTITY
RT0603FRE07698RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07698RL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07698RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07698RL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07698RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07698RL Details Description
Related parts for RT0603FRE07698RL
MUX/DEMUX QUAD 2:1 TTL 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE E VERT datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 9/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CLK DIVIDER /3/5 LVPECL 16MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
WR-MPC4 MINI POWER WR-CONNECTOR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED COB WHT 13.5MM 3000K 90CRI datasheet.pdf