Susumu RT0603R-152-M
RT0603R-152-M picture photo
Mfg. Part Number
RT0603R-152-M
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 20% 1/20W 0201
Datasheet Download
RT0603R-152-M.pdf
Availability of RT0603R-152-M
QUANTITY
RT0603R-152-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603R-152-M
Internal Part NumberEIS-RT0603R-152-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603R-152-M
Related LinksRT0603, RT0603R-152-M Datasheet, Susumu Distributor
RT0603R-152-M Details Description
Related parts for RT0603R-152-M
RES SMD 392 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.62M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 5000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf