Yageo RT0805BRC072K2L
RT0805BRC072K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRC072K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRC072K2L.pdf
Availability of RT0805BRC072K2L
QUANTITY
RT0805BRC072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRC072K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRC072K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRC072K2L
Related LinksRT0805B, RT0805BRC072K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRC072K2L Details Description
Related parts for RT0805BRC072K2L
FIXED IND 47UH 1.8A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC THERMOCOUPLE A W/COMP 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V P90 2325 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 BK 250X4' datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 17 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
1.25MM M/F 16POS 28AWG 300MM datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf