Yageo RT0805BRD0718K2L
RT0805BRD0718K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0718K2L
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0718K2L.pdf
Availability of RT0805BRD0718K2L
QUANTITY
RT0805BRD0718K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0718K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0718K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0718K2L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0718K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0718K2L Details Description
Related parts for RT0805BRD0718K2L
IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC ARM9 MICROPROCESSOR 272BGA datasheet.pdf
IC IR AMBIENT LIGHT SENSOR datasheet.pdf
VARISTOR 354V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 8DIP datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D 89.1MMH datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf