Yageo RT0805BRD071K07L
RT0805BRD071K07L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD071K07L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD071K07L.pdf
Availability of RT0805BRD071K07L
QUANTITY
RT0805BRD071K07L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD071K07L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD071K07L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD071K07L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD071K07L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD071K07L Details Description
Related parts for RT0805BRD071K07L
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X36 128QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
1739-19 CAM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D SQU datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A datasheet.pdf