Yageo RT0805BRD0728R7L
RT0805BRD0728R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0728R7L
Brief Description
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0728R7L.pdf
Availability of RT0805BRD0728R7L
QUANTITY
RT0805BRD0728R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0728R7L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0728R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0728R7L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0728R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0728R7L Details Description
Related parts for RT0805BRD0728R7L
CAP FILM 1200PF 3% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 06CKT datasheet.pdf
EVAL KIT MAX19527 datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 16POS datasheet.pdf
MICRO 9C P 120" RBW FLOAT datasheet.pdf