Susumu RG1608P-1131-W-T5
RG1608P-1131-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1131-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.13K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1131-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-1131-W-T5
QUANTITY
RG1608P-1131-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1131-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1131-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1131-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1131-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1131-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1131-W-T5
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SOLDERING IRON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER 500PSI NPT datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT SI-PO 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 320MA 1.45 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AMP 25-4 GHZ SOT89-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf