Yageo RT0805BRD0728R7L
RT0805BRD0728R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0728R7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0728R7L.pdf
Availability of RT0805BRD0728R7L
QUANTITY
RT0805BRD0728R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0728R7L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0728R7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0728R7L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0728R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0728R7L Details Description
Related parts for RT0805BRD0728R7L
IC REG BUCK 15V 1A 24-SOIC datasheet.pdf
CONN SPADE SPRING 22-16AWG #6 datasheet.pdf
EDGECARD 132POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC AMP VIDEO W/FILTER 6-UDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK DPST SLOW ACT datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT 1592MM datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA STKRSHTH PP PVC datasheet.pdf