Yageo RT0805BRD07348KL
RT0805BRD07348KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07348KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 348K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07348KL.pdf
Availability of RT0805BRD07348KL
QUANTITY
RT0805BRD07348KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07348KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07348KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07348KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07348KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07348KL Details Description
Related parts for RT0805BRD07348KL
TRANSFORMER AUDIO 10/90KCT IMP datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V C0G 1206 datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY W GUIDES datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT1930AES5 datasheet.pdf
INDENTER datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf