Yageo RT0805BRD073K48L
RT0805BRD073K48L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD073K48L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD073K48L.pdf
Availability of RT0805BRD073K48L
QUANTITY
RT0805BRD073K48L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD073K48L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD073K48L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD073K48L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD073K48L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD073K48L Details Description
Related parts for RT0805BRD073K48L
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
KEYBOARD 63KEY W/TRKBALL POLY datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
MODULE PIP 5VIN 10A SMD 10SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.3KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 39MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XBEE DIGIMESH 865/868 PCB ANT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf