Stackpole Electronics Inc. SM6227FT1R54
SM6227FT1R54 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT1R54
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.54 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT1R54.pdf
Availability of SM6227FT1R54
QUANTITY
SM6227FT1R54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT1R54
Internal Part NumberEIS-SM6227FT1R54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT1R54
Related LinksSM6227, SM6227FT1R54 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT1R54 Details Description
Related parts for SM6227FT1R54
MOSFET N-CH 200V 28A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
MODULE SPIN STAMP MCU 24-DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE D 32POS datasheet.pdf
DIODE STD REC 80A DO-5 datasheet.pdf
500 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG HSG FMALE 37POS STR datasheet.pdf