Yageo RT0805BRD07430KL
RT0805BRD07430KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07430KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07430KL.pdf
Availability of RT0805BRD07430KL
QUANTITY
RT0805BRD07430KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07430KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07430KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07430KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07430KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07430KL Details Description
Related parts for RT0805BRD07430KL
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.875V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
200 AMP CLASS R FUSEHOLDER 250V datasheet.pdf