Yageo RT0805BRD07523KL
RT0805BRD07523KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07523KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07523KL.pdf
Availability of RT0805BRD07523KL
QUANTITY
RT0805BRD07523KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07523KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07523KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07523KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07523KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07523KL Details Description
Related parts for RT0805BRD07523KL
CABLE LVD 1XDSUB 68HP .5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 200W datasheet.pdf