Yageo RT0805BRD0753R6L
RT0805BRD0753R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0753R6L
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0753R6L.pdf
Availability of RT0805BRD0753R6L
QUANTITY
RT0805BRD0753R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0753R6L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0753R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0753R6L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0753R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0753R6L Details Description
Related parts for RT0805BRD0753R6L
FIXED IND 5.6UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 11-8POS CPC datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 52W NI-1230 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 200MA 20.7 OHM datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 2.0A 800V DFS datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf