Yageo RT0805BRD07562KL
RT0805BRD07562KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07562KL
Brief Description
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07562KL.pdf
Availability of RT0805BRD07562KL
QUANTITY
RT0805BRD07562KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07562KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07562KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07562KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07562KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07562KL Details Description
Related parts for RT0805BRD07562KL
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FERRULE CRIMP ZINC VIOLET datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 56POS DUAL GOLD datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 15W datasheet.pdf