Yageo RT0805BRD0757K6L
RT0805BRD0757K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0757K6L
Brief Description
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0757K6L.pdf
Availability of RT0805BRD0757K6L
QUANTITY
RT0805BRD0757K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0757K6L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0757K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0757K6L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0757K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0757K6L Details Description
Related parts for RT0805BRD0757K6L
CONN RECEPT 4POS 3MM SINGLE ROW datasheet.pdf
IC MUX TRIPLE 4-INPUT 24-CERPACK datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 0.625W TO92 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 1A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3VIN 4A 5V OUT datasheet.pdf
CONN HD CAGE & RCPT R/A 1X1 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
IC CTLR PB 2CH CONFIG 6-SON datasheet.pdf
SOLDER TAB SGL END 1 HOLE TIN PL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 10H 50MA 500 OHM CHASS datasheet.pdf